Zakres zabiegów wykonywanych przez chirurga stomatologa, chirurga szczękowo-twarzowego oraz laryngologa, jako lekarzy zajmujących się operacjami w obszarze twarzoczaszki, bywa różny i zależny jest od posiadanych przez operującego umiejętności. Do najczęściej wykonywanych procedur w chirurgii stomatologicznej należą:
ekstrakcje (również zębów zatrzymanych i jeszcze niewyrzniętych), ekstrakcje zębów mądrości,
odsłanianie zębów zatrzymanych w łuku,
plastyki połączeń jamy ustnej z zatoką szczękową
leczenie ropni oraz przetok ustno-twarzowych,
resekcje wierzchołka korzeni, hemisekcje,
zabiegi usunięcia włókniaków, nadziąślaków, mukoceli, brodawczaków i innych zmian błony śluzowej,
chirurgiczne przygotowanie jamy ustnej do leczenia protetycznego,
podcinanie wędzidełek warg i języka
zabiegi na zatoce szczękowej ? w tym Operacja Caldwella-Luca oraz zabiegi wykonywane metodą endoskopową,
zabiegi z zakresu implantoprotetyki stomatologicznej,
leczenie nowotworów łagodnych oraz niektórych postaci nowotworów złośliwych jamy ustnej i warg oraz guzów nowotworopodobnych,
operacje usunięcia torbieli twarzoczaszki,
terapia ortopedyczna złamań zębów, wyrostków zębodołowych, szczęk i żuchwy,
farmakologiczne i operacyjne leczenie chorób gruczołów ślinowych i stawów skroniowo-żuchwowych,
leczenie zespołów bólowych twarzoczaszki,
zabiegi z zakresu chirurgii periodontologicznej.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Chirurgia_stomatologiczna
bakteryjna choroba zakaźna tkanek twardych zęba objawiająca się demineralizacją substancji nieorganicznych i następnie proteolizą substancji organicznych z powodu działania kwasów wytworzonych przez bakterie w płytce nazębnej w wyniku metabolizmu cukrów pochodzenia zewnątrz- i wewnątrzustrojowego.
Głównymi bakteriami odpowiedzialnymi za rozwój próchnicy są L. acidophilus oraz paciorkowce, a z nich najważniejsze to Streptococcus mutans. Inne próchnicotwórcze bakterie to: S. salivarius, S. mitis, S. sanguinis, S. faecalis. Bakterie te są zdolne do zainicjowania procesu próchnicowego, poprzez wytwarzanie kwasów w wyniku metabolizowania cukrów (głównie kwas mlekowy). Zakwaszone środowisko (pH poniżej 5,5) sprzyja demineralizacji szkliwa.
Ponadto bakterie te uczestniczą w powstawaniu płytki nazębnej. Stanowi ona doskonałe środowisko dla rozwoju bakterii pierwotnie tlenowych, a z czasem względnie beztlenowych.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Pr%C3%B3chnica_z%C4%99b%C3%B3w
Nasze życie to nasze wybory, dlatego też powinniśmy jak najwięcej czasu zastanawiać się nad tym, co możemy zrobić, by było ono jak najlepsze dla nas samych. Aspekty zdrowotne w naszym ziemskim istnieniu są jednymi z najważniejszych, o jakich należy pamiętać. Jeżeli zaniedbamy swoje zdrowie to za parę lat możemy mieć do siebie o to pretensje. Z tej racji warto jest się zastanowić nad tym, co już dziś możemy zrobić, by tak się nie stało. Okazuje się, że to stomatologia jest dziedziną medycyny, o której wielu z nas najczęściej zapomina. Z tej racji dobrze będzie, jeżeli w końcu zbierzemy się w sobie i umówimy się na wizytę u lekarza dentysty! Z całą pewnością nie pożałujemy tego kroku! To dzięki tego typu decyzjom można cieszyć się zdrowiem, a ponadto pięknym, wręcz nieskazitelnym uśmiechem, który jest jedną z ważniejszych wizytówek każdego człowieka.
Jeżeli już dawno temu nie byliśmy u dentysty to warto jest to zmienić i to jak najszybciej! Dlaczego? A dlatego, że okazuje się, iż większość z nas ma poważne problemy stomatologiczne, o których istnieniu nawet nie pomyśleliśmy. Aby móc mieć pewność, że nasze uzębienie będzie nam służyło jeszcze przez wiele lat, po prostu postarajmy się tak z niego korzystać, by nie psuło się za szybko. Okazuje się, że ludzie, którzy odstawili na bok wszelakiego rodzaju używki, takie jak kawa, herbata czy papierosy mają zęby w lepszej kondycji niż kiedykolwiek wcześniej. Jak wynika z badań stomatologicznych, dieta ma naprawdę duży wpływ na to, w jakim stanie jest nasze szkliwo. Może ona między innymi spowodować, że nabierze ono nieprzyjemnego dla oka żółtego koloru.